Измирлиевци заедно!

През 1876г. вестта за преждевременно обявеното на 20 април въстание в ІV революционен окръг пристига и в Горна Оряховица. На 25 април се провежда окръжно събрание, на което присъстващите апостоли решават да последват другарите си. При опита за въстание група революционери, сред които е и Георги Измирлиев, поради предателство е заловена от османската власт след престрелка в Горна Оряховица на 26 април. Осъден на смърт чрез обесване от османски съд в Търново, Георги Измирлиев е откаран обратно в Горна Оряховица, където на 28 май 1876 година сам слага въжения клуп на врата си с думите: „Сладко е да се умре за свободата на Отечеството!“

Тази година на 28 май се навършват 150 години от смъртта на героя. Следвайки завета на нашия патрон Георги Измирлиев за свободна и обединена България, ученици, учители и ръководството на 121 СУ „Георги Измирлиев“, гр.София, заедно със ученици, учители и ръководството на СУ „Георги Измирлиев“, гр.Горна Оряховица, заедно, отдадоха почит на славния герой.

В три поредни дни учениците от втори клас посетиха много исторически и културни забележителности в Горна Оряховица и района. Участваха в множество дейности съвместно с техните съученици от Горна Оряховица. На 28 май 2026г. поднесоха венец на паметника на Георги Измирлиев и участваха в тържествена заря-проверка заедно с Националната гвардейска част на България.

Г-жа Аврамова символично връчи вечния огън на г-жа Тенева, която отговорно го прие с думите „Нека този вечен огън ни напомня за смелостта и саможертвата на Георги Измирлиев и всички герои на България!“

Ръководството на 121 СУ „Георги Измирлиев“  изказва своята огромна благодарност за отправената покана от името на г-жа Криси Аврамова- директор на СУ „Георги Измирлиев“, гр.Горна Оряховица и на г-н Николай Рашков- кмет на града и за създадената организация на този важен ден Измирлиевци заедно да отдадат почит на този славен герой, чието име с гордост носят нашите училища.